دوربین سلفی در گوشی‌های هوشمند طی چند سال اخیر به یک بخش جداناپذیر و البته فوق‌العاده مهم و کاربردی در زندگی کاربران تبدیل شده و شاید به جرأت بتوان گفت استفاده از آن حتی بیشتر از دوربین اصلی است. طی این سال‌ها، شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند با علم بر اهمیت این دوربین، حتی برای میان‌رده‌های خود هم دوربین‌های سلفی قدرتمندی در نظر گرفتند؛ هرچند کیفیت پرچم‌دارها در این زمینه بسیار بیشتر است. در همین راستا تصمیم گرفتیم به مقایسه‌ی دوربین سلفی گلکسی S21 اولترا به‌عنوان جدیدترین پرچم‌دار سامسونگ با گوشی‌های قدرتمند بازار نظیر آیفون ۱۲ پرو مکس، گلکسی نوت ۲۰ اولترا و پیکسل ۵ بپردازیم و ببینیم در نهایت کدام یک می‌تواند پیروز این نبرد سخت باشد.

پرچم‌دارهای سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ از دوربین‌های سلفی بسیار قدرتمندی برخوردار هستند. البته چند سال قبل انتظار می‌رفت این سال‌ها گوشی‌هایی را شاهد باشیم که با دوربین سلفی زیر نمایشگر راهی بازار شوند اما این اتفاق را تنها با گوشی ZTE Axon 20 شاهد بودیم و سایر شرکت‌ها ترجیح دادند برای حذف آن از روی صفحه، دست به دامن فناوری‌هایی چون موتور مکانیکی یا پاپ آپ شوند. برخی شرکت‌ها مثل سامسونگ و گوگل آن را به صورت حفره‌ای روی نمایشگر و برخی دیگر نظیر اپل و سونی، ناچ و حاشیه‌ی بالای صفحه را برای تعبیه‌ی آن مناسب‌تر دیدند اما هنوز با پنهان کردن آن در زیر صفحه ریسک نکرده‌اند.

در سال ۲۰۲۰ و با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از رویدادها، کلاس‌ها و چیزهایی از این دست به صورت مجازی و از طریق اپلیکیشن‌هایی نظیر اسکایپ و زوم برگذار شدند. جایی که دوربین سلفی برای برقراری تماس ویدیویی اهمیت بسیاری پیدا کرد. البته باید بگوییم اهمیت آن به نسبت قبل دوچندان شد. بنابراین قبل از خرید یک محصول، برای بسیاری از کاربران مهم است که کیفیت دوربین سلفی هم خوب باشد.

اگرچه پرچم‌دارها همیشه در تمامی زمینه‌ها از جمله دوربین سلفی عملکرد خوبی دارند اما با این حال تصمیم گرفتیم بهترین‌های حال حاضر در این بخش را با یکدیگر مقایسه کنیم تا ببینیم کدام شرکت توانسته عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارد؛ سامسونگ، اپل یا گوگل؟

مقایسه‌ی دوربین سلفی گلکسی S21 اولترا با آیفون ۱۲ پرو مکس، گلکسی نوت ۲۰ اولترا و گوگل پیکسل ۵

نام محصولگلکسی S21 اولتراگلکسی نوت ۲۰ اولتراآیفون ۱۲ پرو مکسگوگل پیکسل ۵
دوربین سلفی۴۰ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2٫۲ – لنز ۲۶ میلی‌متری با فوکوس خودکار و پشتیبانی از HDR خودکار۱۰ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2٫۲ – لنز ۲۶ میلی‌متری با فوکوس خودکار و پشتیبانی از HDR خودکار۱۲ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2٫۲ – لنز ۲۳ میلی‌متری و پشتیبانی از HDR و لرزشگیر الکترونیکی۸ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2٫۰ – لنز ۲۴ میلی‌متری و پشتیبانی از HDR خودکار
قابلیت‌های فیلم‌برداریفیلم‌برداری در وضوح ۴K با سرعت ۳۰/۶۰ فریم بر ثانیه و ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیهفیلم‌برداری در وضوح ۴K با سرعت ۳۰/۶۰ فریم بر ثانیه و ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیهفیلم‌برداری در وضوح ۴K با سرعت ۲۴/۳۰/۶۰ فریم بر ثانیه و ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰/۶۰/۱۲۰ فریم بر ثانیهفیلم‌برداری در وضوح ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه