هواوی Y9s یکی از میان‌رده‌های جدید بازار است. این گوشی ویژگی‌های مختلفی دارد، از جمله یک نمایشگر تمام صفحه که هیچ ناچ یا حفره‌ای ندارد و شرکت سازنده برای ممکن کردن آن، برای اولین‌بار در گوشی‌های خود، دوربین سلفی را به شکل پاپ‌آپ داخل بدنه قرار داده است. اما مهم‌ترین ویژگی که Y9s را از بقیه گوشی‌های سری Y هواوی متمایز می‌کند دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی دستگاه است. بر همین اساس تصمیم گرفتیم در مطلبی جدا از بررسی محصول، به شکل خاص روی عملکرد دوربین گوشی هواوی Y9s تمرکز کنیم. برای مشاهده نمونه عکس‌های میان رده جدید هواوی با دیجی‌کالا مگ همراه شوید.

اما قبل از هرچیز ببینیم دوربین گوشی هواوی Y9s از نظر سخت‌افزاری چه ویژگی‌هایی دارد. دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی است و لنز عریض با اف ۱.۸ دارد. حسگر این دوربین از نوع  ۱/۲.۰ اینچ در نظر گرفته شده و اندازه پیکسل‌های آن ۰.۸ میکرون است. این دوربین از سیستم تشخیص فاز (phase detection) برای فوکوس کردن استفاده می‌کند. دوربین دوم ۸ مگاپیکسلی است و با لنز فوق عریض و ضریب اف ۲.۴ عکاسی می‌کند. دوربین سوم نیز ۲ مگاپیکسلی است ولی تصویربرداری نمی‌کند و برای تشخیص عمق کاربرد دارد.

بررسی عملکرد دوربین Y9s را با یک تصویر آزمایشگاهی در شرایط ایده‌آل آغاز می‌کنیم. در این حالت نور محیط کافی است، عمق و پرسپکتیو در تصویر وجود ندارد و کنتراست آنقدری نیست که متعادل کردن آن برای دوربین دشوار باشد (مثلا موقع عکاسی از یک لامپ در محیط تاریک). طبعا Y9s به عنوان یک میان‌رده پریمیوم امروزی در چنین شرایطی به راحتی می‌تواند یک عکس خوب ثبت کند. جزئیات تصویر دوربین ۴۸ مگاپیکسلی کافی و نوشته‌ها قابل خواندن هستند. البته در برخی از تمبرها می‌بینیم که نوشته‌های ریزتر یا کمرنگ چندان خوانا نیستند، در حالی که از حسگر ۴۸ مگاپیکسلی انتظار می‌رفت چنین نباشد.